چگونه پمپ آب خود را تمیز کنیم

 

پمپ آب برای تامین و حذف آب در مصارف مسکونی و تجاری استفاده می شود. انواع مختلفی از پمپ های آب با عملکردهای مختلف وجود دارد، اما یک چیز ثابت می ماند: پمپ آب باید همیشه تمیز و در شرایط کار خوب باشد. در غیر این صورت، ممکن است با یک مشکل بزرگ در دستان خود (و در لوله های خود) مواجه شوید.
 
در اینجا یک راهنمای سریع در مورد نحوه تمیز کردن کارآمد پمپ آب آورده شده است:
 
آنچه شما نیاز خواهید داشت:
 
  • واشراگ
  • سطل های آب
  • انبر
  • پیچ گوشتی
  • سیم ظرفشویی
  •  چگونه پمپ آب خود را تمیز کنیم:
 
برای تمیز کردن پمپ آب خود بدون ایجاد مشکل بیشتر در طول مسیر، این مراحل را به دقت دنبال کنید:
 

1. محل کار را آماده کنید:

 

تمیز کردن پمپ آب یک فرآیند بسیار سریع و آسان است. با این وجود، مطمئن شوید که محل کار را پاک کرده اید تا هیچ چیز مانعی نداشته باشد.
 

2. پوشش پمپ را بردارید:

 

پمپ‌های آب دارای طراحی‌های مختلفی مانند پمپ‌های آب شناور الکتریکی و پمپ‌های گریز از مرکز هستند، اما عموماً دارای یک پوشش پمپ هستند که از داخل دستگاه محافظت می‌کند. اگر پوشش پمپ با پیچ مهر و موم شده است، از پیچ گوشتی برای جدا کردن آن استفاده کنید. در غیر این صورت، می توانید آن را با دستان خود بردارید.
 

3. درپوش پروانه را شل کنید:

 

مرحله بعدی این است که درپوش پروانه را با انبردست باز کنید. اگر مطمئن نیستید که کلاهک پروانه چگونه است، دفترچه راهنمای کاربر خود را بررسی کنید.
 

4. شروع به شستشو کنید:

 

اکنون خسته‌کننده‌ترین بخش فرآیند فرا می‌رسد، اما نباید بیش از چند دقیقه طول بکشد. با یک پارچه، هر جزء را یکی یکی تمیز کنید تا جایی که دیگر هیچ زباله ای به فلز نچسبد. برای صیقل دادن میله پروانه، از پشم فولادی خود استفاده کنید و آن را با حرکات ملایم برس بزنید.
 
از استفاده از صابون برای شستشوی داخل پمپ آب خودداری کنید، به خصوص اگر از آن برای آب آشامیدنی استفاده می کنید زیرا صابون می تواند آثاری از خود به جای بگذارد.
 

5. پروانه را برگردانید:

 

بعد از اینکه تماشای اجزای پمپ آب خود را به پایان رساندید، آنها را دوباره نصب کنید و مطمئن شوید که ایمن هستند. درپوش را برگردانید و آن را سفت کنید. در صورت لزوم از انبردست استفاده کنید.
 

6. کاور را برگردانید:

 

بقیه پمپ آب را مونتاژ کنید و مطمئن شوید که هیچ یک از اجزای آن شل نباشد. درپوش را دوباره روی آن قرار دهید و در صورت وجود آن را با پیچ محکم کنید.
 

7. پمپ آب خود را تست کنید:

 

برای اینکه ببینید پمپ آب شما درست کار می کند یا خیر، از سطل های آبی که قبلا تهیه کرده اید استفاده کنید. همچنین می توانید از شیلنگ استفاده کنید تا مطمئن شوید که آب در جهت درست جریان دارد. اگر مشکلی در جریان آب وجود دارد، پمپ را دوباره باز کنید و ببینید آیا قطعات را دوباره در موقعیت اشتباهی نصب کرده اید یا خیر.
 
تمیز کردن پمپ آب آسان است و باید حداقل دو بار در سال انجام شود، بسته به اینکه چند بار از پمپ خود استفاده می کنید. از آنجایی که فرآیند ساده است، می توانید خودتان بدون کمک آن را انجام دهید. اما اگر مطمئن نیستید که چگونه اجزای یک پمپ را از هم جدا کرده و دوباره سرهم کنید، بهتر است یک متخصص وارد شده و تمیز کردن را برای شما انجام دهد.